۱۶ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

علامات ظهور امام زمان عج چه چیز هایی هست.

 

 

 

حمیرى در قرب الاسناد از محمد بن صدقه از امام جعفر صادق از پدرش (امام محمد باقر علیهما السلام) روایت کرده که. پیغمبر صلى الله علیه و آله فرمود:

کیف بکم اذا فسد نسائکم و فسق شبانکم و لم تأمروا بالمعروف و لم تنهوا عن المنکر

چگونه خواهید بود، زمانى که زنان شما فاسد و جوانان شما فاسق شوند نه امر بمعروف کنید و نه نهى از منکر نمائید. عرض کردند: یا رسول الله! آیا این چنین خواهد شد؟ فرمود: آرى از این هم بدتر خواهد شد. چه حالى خواهید داشت هنگامى که امر بمنکر کنید و نهى از معروف نمائید؟! عرضکردند: یا رسول الله آیا چنین خواهد شد؟ فرمود: آرى از این هم بدتر مى‏شود. چگونه خواهید بود در وقتى که به‏بینید کار خوب، زشت و کار زشت، خوب شمرده شود؟! نیز در قرب الاسناد از حنان بن سدیر صیرفى روایت کرده‏اند که گفت: از حضرت‏ صادق علیه السلام در باره فرو رفتن بیابان سؤال کردم (که کدام بیابان است موقع خروج سفیانى مردمى را در خود فرو میبرد؟) فرمود: آنها در دوازده میلى ذات الجیش‏ بزمین فرو میروند.

 

 

 

على بن ابراهیم قمى‏در تفسیر خود از ابو الجارود روایت کرده که امام محمد باقر علیه السلام در تفسیر آیه‏ إن الله قادر على أن ینزل‏ عذابا من فوقکم‏ یعنى خداوند قادر است که عذابى از بالایتان، فرو فرستند، بوى فرمود: خداوند در آخر الزمان آیاتى (علاماتى) را بتو نشان میدهد که از جمله «دابة الارض» یعنى جنبنده روى زمین و خروج دجال و آمدن عیسى بن مریم و طلوع آفتاب از مغرب است.

و هم ابو الجارود از آن حضرت روایت کرده که در تفسیر این آیه‏ قل هو القادر على أن یبعث علیکم عذابا من فوقکم‏ یعنى: پیغمبر! بگو خداوند قادر است که‏ عذابى از بالایتان بسوى شما بفرستد. فرمود: این عذاب دجال و صداى آسمانى است و بقیه آیه که میگوید: أو من تحت أرجلکم‏ یعنى: یا عذابى از زیر پاى شما بفرستد، فرو رفتن در بیابان است‏ أو یلبسکم شیعا یعنى یا شما را گروه‏هاى مختلف بهم ریزد، اختلافاتى است که در امور دینى پیدا مى‏شود و از یک دیگر بدگوئى مینمایند و یذیق بعضکم بأس بعض‏ یعنى: سختى بعضى از شما را ببعضى دیگر مى‏چشاند؛ اینست که بعضى از شما بعضى دیگر را بقتل برسانند و تمام این عذابها در میان اهل قبله بوقوع میپیوند.

 

منبع: مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 946

 

 

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری

کتاب آسمانی انجیل در مورد امام زمان عج چه می‌گوید؟

 

صدوق (ره) در کتاب «امالى» بسند خود از عبد الله بن سلیمان که کتب آسمانى را خوانده بود، نقل کرده که گفت: در انجیل خواندم ... سپس اوصاف پیغمبر صلى الله علیه و آله را ذکر کرد تا آنجا که خداوند متعال بحضرت عیسى فرمود: تو را بسوى خود بالا میبرم و سپس در آخر الزمان فرود مى‏آورم تا آنکه عجائب آن پیغمبر را از امت او ببینى و در مبارزه با دجال ملعون آنها را یارى کنى. من تو را در موقع نماز فرود مى‏آورم تا با آنها نماز بگزارى. زیرا آنها امتى هستند که رحمت الهى بر آنها فرود مى‏آید.

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری

معجزاتى که از وجود اقدس امام زمان (ع) بظهور رسیده و قسمتى از احوال آن حضرت و سفراى بزرگوارش‏

 

 

شیخ طوسى در کتاب «غیبت» مینویسد: جماعتى از علماء از حسین بن على ابن بابویه (برادر شیخ صدوق) نقل کرده‏اند که گفت: گروهى از مردم شهر ما (قم) در سال 329 هجرى که «قرامطه» علیه حجاج بیت الله طغیان نمودند، براى من نقل کردند که پدرم رضى الله عنه (یعنى على بن بابویه پدر شیخ صدوق و پیشواى علماى قم) نامه‏اى به شیخ ابو القاسم حسین بن روح (نوبختى) قدس الله روحه (سومین نائب خاص امام زمان) نوشت که به پیشگاه امام زمان تقدیم دارد و از حضرتش براى حج بیت الله کسب اجازه نماید. پاسخ ناحیه مقدسه این بود:

در این سال بحج مرو. پدرم مکتوب دیگرى نوشت که حج من نذر واجب‏است، آیا جایز است خوددارى نمایم؟ جواب آمد که: اگر ناگزیر برفتن هستى با کاروان آخرى حرکت کن چون پدرم با کاروان آخرى حرکت کرد، سالم ماند ولى کاروانهائى که پیش از آن رفته بودند همگى تلف شدند!

 

 

 

مهدى موعود ( ترجمه جلد 51 بحار الأنوار)، متن، ص: 596

 

 

[1] ( 1) شرح حال این مرد و سوء عاقبت او را در چند مورد همین باب خواهید خواند.

[2] ( 2) عسکر محله‏اى در سامره بوده که امام حسن عسکرى( ع) در آن سکونت داشته، و امروز قبر آن حضرت و پدرش امام على النقى علیهما السلام در آنجاست. بهمین مناسبت آن حضرت را عسکرى و با پدر عالیقدرش« عسکریین» مینامند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری