ذوالجناح

آخرین نظرات
  • ۱ بهمن ۹۶، ۲۰:۱۱ - سیّد محمّد جعاوله
    عالی
  • ۳۰ دی ۹۶، ۱۴:۲۶ - سیّد محمّد جعاوله
    احسنت

۱۱ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

ترس یا خوشحالی؟

آیا باید به اهل بیت علیهم السلام امیدوارانه نگاه کرد و یا اینکه آنها را مظهر خشم پروردگار دید؟ تصوری که من خودم تا به حال داشتم و شاید بسیاری از افراد هم همین طور دیدگاهی داشته باشند تصور دوم هست در حالی که وقتی به روایات نگاه میکنیم کاملا متوجه می‌شویم که خداوند و نزدیک ترین افراد به خداوند یعنی اهل بیت علیهم السلام نسبت به ما از همه مهربان تر هستند.

آری خداوند کسی است که رحمتش از غضبش سبقت گرفته است. بنابراین باید در راستای عمل به دین امید به اتفاق های خوب در آینده یعنی در آخرت باشیم. چراکه اعمال ما آنقدر شایسته نیستند که به خودی حود بتوانند ما را از آتش نجات دهند و تنها امید ما رحمت خدا و شفاعت اهل بیت علیهم السلام با اذن پروردگار است.

 

در سه جا امام رضا ع به دیدار شما می‌آید

هرکس که به زیارت امام رضا ع برود آن حضرت در سه جا از سخت ترین شرایط زائر خود را تنها نمی‌گذارد. اول زمانی که نامه اعمال ما را به دست چپ یا راست می‌دهند. دوم زمانی که از پل صراط بخواهد عبور کند و سوم زمان حساب رسی و جالب اینجاست که آن حضرت در کنار زیارت کنندگان خود هستند تا آن‌ها را ترس و وحشت ها نجات دهد.

 "قال أبی رحمه الله قال سعد حدثنی علی بن الحسین النیسابوری الدقاق قال حدثنی أبو صالح شعیب بن عیسى قال حدثنی صالح بن محمد الهمدانی قال حدثنی إبراهیم بن إسحاق النهاوندی قال قال أبو الحسن الرضا ع‏ من زارنی على بعد داری و شطون مزاری أتیته یوم القیامة فی ثلاث مواطن حتى أخلصه من أهوالها إذا تطایرت الکتب یمینا و شمالا و عند الصراط و عند المیزان قال سعد و سمعته بعد ذلک من صالح بن محمد الهمدانی."

 

محمد رسول نصیری

اگر شما فردی هستید که احساس آرامش می‌کنید در حرم امام رئوف علیه‌السلام احساس آرامش بیشتری می‌نمایید و اگر هم تمام احساسات شما نا‌آرامی باشد و دریای دلتان پر از تلاطم باشد، در حرم مطهر کشتی دلتان آرام و قرار می‌گیرد. به حمدلله اکثر مردم ایران به زیارت امام رضا ع رفته‌اند. امیدوارم کسی نباشد که به زیارت‌امام‌رضا‌ع نرفته‌باشد.

ثواب زیارت امام رضا‌ع

احادیث بسیاری در این‌مورد پیدا کرده‌ام که به امید خدا اکثر آن‌ها را برای شما عزیزان می‌آورم. امیدوارم این احادیث مایه‌ی امید و آرامش دلهای شما باشد.

قال: دخلت على أبی جعفر الثانی ع فقلت ما لمن زار أباک بطوس فقال ع من زار قبر أبی بطوس غفر الله له ما تقدم من ذنبه و ما تأخر

راوی می‌گوید از ابی جعفر ع سوال نمودم که  برای شخصی که زیارت می‌کند پدرت را در طوس چیست؟ حضرت ع فرمودند: کسی که قبر پدرم را در طوس زیارت کند، خداوند گناهان گذشته و آینده او را بیامرزد. 

کامل الزیارات

 

 

محمد رسول نصیری

وقتی که انسان عزیزی از دست می‌دهد اولین سوالی که برای او پیش می‌اید این‌ است که چرا این اتفاق افتاد؟ چرا این مصیبت برای من پیش آمد؟ و تحمل آن بسیار سخت هست به همین دلیل تنها راه چاره، دعای مردم برای صبر این بازماندگان هست که براستی بسیار موثر است.

 

ایا گریه برای عزیران منافاتی با صبر دارد؟

به ناچار انسان برای مصیبت‌های پیش آمده می‌گرید و می‌گرید و این هیچ منافاتی با صبر ندارد چرا که گریه برای عزیزان نشانه‌ی عطوفت هست نه بیتابی.

ثواب صبر و بردبارى‏

ابو بصیر گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: از پدرم أبى جعفر علیه السلام شنیدم میفرمود: من در چیزهائى از این غلامم و برخى افراد خانواده‏ام صبر میکنم و بردبارى میکشم که گوئى از حنظل در کامم تلختر است، آرى هر کس شکیبائى کند و خویشتندار باشد بدین صبر و پایدارى درجه روزه‏گیر شب زنده‏دار و درجه شهیدى‏ را که در رکاب پیغمبر صلى الله علیه و اله و سلم شمشیر زده بدست آورد.

ابو حمزه ثمالى گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم میفرمود: هر کس بر مصیبتى صبر کند و شکیب ورزد خداوند عزتى بر عزتش بیفزاید، و او را با محمد و أهل بیتش علیهم السلام ببهشت داخل فرماید.

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 440

 

 

محمد رسول نصیری

 

دلدارى دادن مصیبت دیده موجب بهشت خواهد بود

سکونى گوید: جعفر بن محمد از پدرانش علیهم السلام روایت کرد که رسول خدا صلى الله علیه و اله و سلم فرمود: تسلى و دلدارى دادن مصیبت دیده موجب بهشت خواهد بود.

بهمین سند نیز از رسول خدا صلى الله علیه و اله و سلم نقل کرده که فرمود هر کس دلسوخته‏اى را دلدارى دهد روز قیامت حله (جامه) اى بدو بپوشانند که بدان مزین و مفتخر گردد.

ابو البخترى گوید: جعفر بن محمد از پدرانش علیهم السلام روایت کرد که رسول خدا صلى الله علیه و اله و سلم فرمود: هر کس مصیبت رسیده‏اى را تسلیت دهد همانند اجر او را خواهد داشت بدون اینکه از اجر مصیبت زده کاسته شود.

امید یا ناامیدی

رفاعة بن موسى گوید: حضرت صادق علیه السلام مردى فرزند مرده را دلدارى‏ و تسلیت میداد و میفرمود اى مرد خداوند براى فرزندت از تو بهتر است، و ثواب او براى تو از فرزندت بهتر و بالاتر، بحضرت خبر دادند که مرد بیتابى میکند و هنوز آرام نگرفته، بار دیگر بسراغ وى آمد و فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و اله و سلم از دنیا رفت چرا باو تأسى نمیکنى، عرضکرد: اندوهم براى آنست که این فرزند مرهق (یعنى ناصالح و زشتکار) بود، امام علیه السلام فرمود: باکى نیست چون سه چیز در پیش دارد که بدان امید باید داشت: اول شهادت او بیگانگى خدا، دوم رحمت واسعه پروردگار، سوم شفاعت پیغمبر خدا محمد صلى الله علیه و اله و سلم، یکى از این سه از دست او نخواهد رفت ان شاء الله، و او را خواهد نجات داد.

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 442

 

 

محمد رسول نصیری

گاهی چه قدر ماجرا ساده‌تر از ان چیزی هست که فکر می‌کنیم. در دنیایی زندگی می‌کنیم که پول، قدرت، خانه‌های ویلایی آنچنانی، ماشین های گران قیمت، حقوق ماهیانه 15 میلیون و... نشانه‌ی رفاه است. چه بسیار آرزوی چنین زندگی‌ای را دارند البته همراه با سلامتی.

 

 

مسن ترین مرد 130 ساله در کشور ایران

چند وقت پیش خواندم مسن ترین مرد حدودا 130 ساله هست و در ایران زندگی می‌کند. اما سوال من این است که آیا کسی هست که بیشتر عمر کند؟ آری حضرت نوح علیه السلام 950 سال عمر کردند.

 

باورتان می‌شود اعلامیه ما را روی دیوار بچسبانند؟

بنابراین آخر همه ما قبر است. همین قبری که اطرافش کمی بالاتر است تا لحد را روی آن بگذارند. آیا باورتان می‌شود که روزی می‌میریم؟ آیا می‌دانید روزی اعلامیه ما را روی دیوار میچسبانند؟

 

وارد چه دنیایی خواهیم شد؟

هیچ کدام از اینها سوال اصلی من نیست. من میخواهم بدانم وارد چه دنیایی می‌شوم. چه فرق‌هایی با این دنیا دارد؟ لذت بخش هست یا عذاب‌آور؟ پر از بخشش و رحمت خداوند هست یا سر سوزنی هم خطا عذاب دارد؟

 

باید دل به رحمت خدا ببندیم

این روایت بسیار مرا امیدوار می‌کند. سند طولانی هم داشت که آن‌را نیاوردم. امیدوارم به همین راحتی با عاقبت به خیری وارد دنیای بهتری بشویم.

از امام رضا ع  نقل شده است که : هر کس قبر مؤمنى را زیارت کند و هفت بار سوره‏ «إنا أنزلناه» را تلاوت کند خداوند او و صاحب قبر هر دو را بیامرزد.

 

 

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 443

 

 

محمد رسول نصیری

 

به تمام خانواده‌هایی که بر اثر زلزله عزیزان خود را از دست داده‌اند تسلیت عرض می‌کنم و دعا می‌کنم خداوند به تمام این مردم صبر بدهد چرا که بدون صبر این مصیبت برای بازماندگان قابل تحمل نیست. این اتفاق ممکن بود در هر استانی و حتی برای ما هم رخ می‌داد.

 

امیدوارم دولت مانند بحث اربعین که موافق زیارت مردم دلداده به حرم امام حسین ع نبود و از طرف دیگر در ایام انتخابات مکرر جهت رسیدگی به مناطق سیل زده حضور پیدا می‌کرد در این مصیبت مردم را در عمل نه در وعده همراهی کند.

 

در زیارت اربعین گفته شده‌بود که موجب اسهال وبیماری و... می‌شود. در حالی که بهتر بود این مشکل را با خدمات رسانی و ارتقاء بهداشت حل می‌نمود نه اینکه از مسولیت خود را کنار بزنند.

محمد رسول نصیری

 

عامل بسیاری از گناهان پری شکم هست. اگر تمام پیامبران و تمام امامان علیهم السلام برای هدایت حضوری بیایند درحالی که شکم‌ها پر باشد انسان قابل هدایت نخواهد بود ولی درصورتی که انسان به اندازه کافی بخورد و بیاشامد و مقداری به خود تشنگی و گرسنگی بدهد به راحتی میتواند بر تمام اعضا و جوارح خود مسلط شود و بسیاری از گناهان را به راحتی ترک‌کند.

 

مستحب است انسان روزانه دو وعده غذا بخورد

متاسفانه یکی از اداب و رسومی که اشتباه این است که روزانه سه وعده غذا میخوریم و کمتر از میوه‌ها استفاده می‌شود در حالی که مستحب است انسان روزانه دو وعده غذا بخورد، یعنی صبحانه و شام.

 

میخوریم تا غذاها تمام شوند نه اینکه سیر شویم

یکی دیگر از مکروهاتی که وجود دارد و کمتر کسی از آن اطلاع دارد این است که بعد از سیر شدن انسان دوباره غذا بخورد که بسیاری از افراد اینگونه هستند. به عبارت دیگر عده‌ای می‌خورند تا غذا تمام شود نه اینکه سیر بشوند.

محمد رسول نصیری

سدیر صیرفى گفت: خدمت امام صادق علیه السلام بودم یاران در باره مؤمن و مقامش گفتگو میکردند امام علیه السلام رو بمن فرمود و گفت یا ابا الفضل براى تو از حال و مقام مؤمن نزد خدا سخن بگویم؟ عرضکردم: بفرمائید، فرمود: چون خداوند روح مؤمن را قبض نماید فرشتگان دوگانه او بآسمان بالا روند و گویند پروردگارا بنده‏ات فلانى که نیک بنده‏اى بود و در انجام طاعتت شتابان و کوشا و در نافرمانیت سنگین و کند بود او را قبض روح فرمودى و بسوى خود بردى پس از او ما را چه فرمان میدهى؟ خداوند بآن دو گوید: بزمین باز گردید و کنار قبر او باشید و مرا حمد و تسبیح و تهلیل و تکبیر گوئید و آن عبادات را در نامه‏ عمل او بنویسید تا روزى که او را از قبر برانگیزم.

ثواب خنداندن بدون گناه دیگران

آنگاه امام فرمود: براى تو بیشتر بگویم؟ عرض کردم: آرى بفرمائید فرمود: چون مؤمن از قبر برخیزد با وى مثالى بیرون آید و در پیش روى او براه افتد پس هر منظره هولناکى که پیش آید و مؤمن از آن بهراسد آن مثال او را گوید:

غمگین مشو و مترس و مژده باد ترا بسرور و خوشحالى و احترام از جانب خداوند بزرگ، و پیوسته ویرا بشارت دهد بسرور و کرامت از جانب حق تا مؤمن در درگاه الهى بایستد و خداوند از وى حسابى آسان بکشد و امر فرماید او را ببهشت برید.

پس آن مثال پیش روى او براه افتد، و در این هنگام مؤمن آن مثال را گوید: خدا بتو خیر دهد چه همراه و رفیق نیکى بودى که با من بیرون آمدى و پیوسته مرا از جانب خدا بخیر و نیکى نوید دادى تا خود بچشم خویش آن را دیدم بگو بدانم تو کیستى؟ آن مثال گوید: من نتیجه همان سرور و خوشى هستم که تو در دنیا دل برادر مؤمنت را بدان شاد کردى، خداوند مرا آفرید تا در چنین هنگامى ترا مژده دهم یا شاد سازم.

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 446

 

 

محمد رسول نصیری

ثواب آنکه در روز جمعه صد بار بر پیغمبر صلوات بفرستد

محمد بن فضیل از امام هشتم علیه السلام روایت کرده که فرمود: رسول خدا صلى الله علیه و اله و سلم فرموده است: هر کس در روز جمعه صد بار بر من صلوات فرستد، خداوند شصت حاجت او را روا کند، سى حاجت براى دنیا و سى حاجت براى آخرت.

 

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 347

 

 

محمد رسول نصیری


1378 سال و 40 روز از شهادتت می‌گذرد و هنوز شیعیان مثل اینکه پدر خود را از دست داده‌اند برای مصیبتت گریه می‌کنند. سه هفته است که پدرم به جایگاه ابدی خود رفته‌است. حال میفهمم مصیبت من کجا و داغ روی سینه‌ی امام سجاد علیه السلام کجا!

امام زمان عج شهادت جد غریبت را تسلیت می‌گویم.

هیچ عصری را به این معنویت و ماتم و غم تا به حال ندیده‌بودم.

محمد رسول نصیری