۱۱ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

در سه جا امام رضا ع به دیدار شما می‌آید

ترس یا خوشحالی؟

آیا باید به اهل بیت علیهم السلام امیدوارانه نگاه کرد و یا اینکه آنها را مظهر خشم پروردگار دید؟ تصوری که من خودم تا به حال داشتم و شاید بسیاری از افراد هم همین طور دیدگاهی داشته باشند تصور دوم هست در حالی که وقتی به روایات نگاه میکنیم کاملا متوجه می‌شویم که خداوند و نزدیک ترین افراد به خداوند یعنی اهل بیت علیهم السلام نسبت به ما از همه مهربان تر هستند.

آری خداوند کسی است که رحمتش از غضبش سبقت گرفته است. بنابراین باید در راستای عمل به دین امید به اتفاق های خوب در آینده یعنی در آخرت باشیم. چراکه اعمال ما آنقدر شایسته نیستند که به خودی حود بتوانند ما را از آتش نجات دهند و تنها امید ما رحمت خدا و شفاعت اهل بیت علیهم السلام با اذن پروردگار است.

 

در سه جا امام رضا ع به دیدار شما می‌آید

هرکس که به زیارت امام رضا ع برود آن حضرت در سه جا از سخت ترین شرایط زائر خود را تنها نمی‌گذارد. اول زمانی که نامه اعمال ما را به دست چپ یا راست می‌دهند. دوم زمانی که از پل صراط بخواهد عبور کند و سوم زمان حساب رسی و جالب اینجاست که آن حضرت در کنار زیارت کنندگان خود هستند تا آن‌ها را ترس و وحشت ها نجات دهد.

 "قال أبی رحمه الله قال سعد حدثنی علی بن الحسین النیسابوری الدقاق قال حدثنی أبو صالح شعیب بن عیسى قال حدثنی صالح بن محمد الهمدانی قال حدثنی إبراهیم بن إسحاق النهاوندی قال قال أبو الحسن الرضا ع‏ من زارنی على بعد داری و شطون مزاری أتیته یوم القیامة فی ثلاث مواطن حتى أخلصه من أهوالها إذا تطایرت الکتب یمینا و شمالا و عند الصراط و عند المیزان قال سعد و سمعته بعد ذلک من صالح بن محمد الهمدانی."

 

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری

در‌آنجا دلهای پرتلاطم آرام می‌گیرند

اگر شما فردی هستید که احساس آرامش می‌کنید در حرم امام رئوف علیه‌السلام احساس آرامش بیشتری می‌نمایید و اگر هم تمام احساسات شما نا‌آرامی باشد و دریای دلتان پر از تلاطم باشد، در حرم مطهر کشتی دلتان آرام و قرار می‌گیرد. به حمدلله اکثر مردم ایران به زیارت امام رضا ع رفته‌اند. امیدوارم کسی نباشد که به زیارت‌امام‌رضا‌ع نرفته‌باشد.

ثواب زیارت امام رضا‌ع

احادیث بسیاری در این‌مورد پیدا کرده‌ام که به امید خدا اکثر آن‌ها را برای شما عزیزان می‌آورم. امیدوارم این احادیث مایه‌ی امید و آرامش دلهای شما باشد.

قال: دخلت على أبی جعفر الثانی ع فقلت ما لمن زار أباک بطوس فقال ع من زار قبر أبی بطوس غفر الله له ما تقدم من ذنبه و ما تأخر

راوی می‌گوید از ابی جعفر ع سوال نمودم که  برای شخصی که زیارت می‌کند پدرت را در طوس چیست؟ حضرت ع فرمودند: کسی که قبر پدرم را در طوس زیارت کند، خداوند گناهان گذشته و آینده او را بیامرزد. 

کامل الزیارات

 

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری

چرا این مصیبت برای من پیش آمد؟

وقتی که انسان عزیزی از دست می‌دهد اولین سوالی که برای او پیش می‌اید این‌ است که چرا این اتفاق افتاد؟ چرا این مصیبت برای من پیش آمد؟ و تحمل آن بسیار سخت هست به همین دلیل تنها راه چاره، دعای مردم برای صبر این بازماندگان هست که براستی بسیار موثر است.

 

ایا گریه برای عزیران منافاتی با صبر دارد؟

به ناچار انسان برای مصیبت‌های پیش آمده می‌گرید و می‌گرید و این هیچ منافاتی با صبر ندارد چرا که گریه برای عزیزان نشانه‌ی عطوفت هست نه بیتابی.

ثواب صبر و بردبارى‏

ابو بصیر گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: از پدرم أبى جعفر علیه السلام شنیدم میفرمود: من در چیزهائى از این غلامم و برخى افراد خانواده‏ام صبر میکنم و بردبارى میکشم که گوئى از حنظل در کامم تلختر است، آرى هر کس شکیبائى کند و خویشتندار باشد بدین صبر و پایدارى درجه روزه‏گیر شب زنده‏دار و درجه شهیدى‏ را که در رکاب پیغمبر صلى الله علیه و اله و سلم شمشیر زده بدست آورد.

ابو حمزه ثمالى گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم میفرمود: هر کس بر مصیبتى صبر کند و شکیب ورزد خداوند عزتى بر عزتش بیفزاید، و او را با محمد و أهل بیتش علیهم السلام ببهشت داخل فرماید.

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 440

 

 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد رسول نصیری