شادی و ناراحتی از کدام عضو بدن هستند

شادی‌ها از کلیه‌ها و ثرب و ناراحتی‌ها از طحال می‌باشند و هر کدام از این موارد دو رگ به سمت صورت دارند تا شادی و ناراحتی را در چهره آشکار کنند.  همانگونه که از امام رضا ع نقل شده است : فاما عذابه فالحزن و اما ثوابه فالفرح و اصل الحزن فی الطحال و اصل الفرح فی الثرب و الکلیتین و منهما عرقان موصلان الى الوجه فمن هناک یظهر الفرح و الحزن فترى علامتهما فی الوجه.


                           

تصفیه خون موجب نشاط می‌شود

 دانشمندان طب راههاى مختلفى را برای تصفیه خون بیان می‌کنند که اغلب سودمند و سریع التأثیر می‌باشند یکى از آنها تصفیه خون بوسیله خوردن بسیارى از میوه‏هاست. طب امروز اندوه زیاد را نتیجه کمبود بعضى از ویتامین‏ها خصوص ویتامین ث میداند. کمبود این ویتامین موجب غلظت خون و چسبندگى آن و تصلب شرائین، ورم جدار ورید، تنگ شدن عروق، سیاه شدن شریان و غیره است که هر کدام علاوه بر تولید بیماریهاى زیاد مانند فشار خون، سکته، فلج ناقص و آنژین مولد غم و غصه فراوانست.

میوه هایی که موجب شادی می‌شوند

در میان میوه‏ها لیموترش و شیرین کمبود این ویتامین را به بهترین وجه جبران میکند خوردن لیموترش عمل طحال را تقویت میکند در نتیجه، مواد بیگانه‏اى که در خون رسوب کرده و موجب غلظت آن شده از بین میبرد. براى بکار انداختن کلیه نیز داروهاى زیادى بدست آورده‏اند ولى علم غذاشناسى امروز بهترین معالجه را بوسیله خوردن اقسام میوه‏ها خصوص انگور شناخته است.ربلى خوردن انگور و آب آن این تأثیر را دارد و موجب خوشحالى و نشاط میگردد چنان که امام ششم علیه السلام روایت کرده‏ که نوح نبى علیه السلام از اندوه فراوان بخداوند تعالى شکایت کرد دستور رسید که انگور بخور. خوردن زعفران و لوبیا سبز و تره در نشاط روح و خوشى بسیار مؤثر است.

 

شراب برخلاف آنچه تصور می‌شود باعث غم فراوان می‌گردد

در میان طبقه از مردم براى مبارزه با اندوه خوردن شراب متداول شده ولى چنان که علم آن را ثابت کرده و در این کتاب هم خواهید خواند این نحوه معالجه جز ایجاد یکنوع مسمومیت چیزى نیست و بهمین جهت هم دیده شده که خوردن شراب شخص را بغم و اندوه فراوان مبتلا و بگریه در آورده است. آرى شراب سمى است که غم را نابود نمیکند بلکه عقل را از بین میبرد تا شخص نتواند در باره مشکلات زندگیش فکر کند و اندوهناک شود.

طب الرضا علیه السلام / ترجمه امیر صادقى، ص: 92

شادی+نشاط+لوبیا سبز+زعفران