ذوالجناح

آخرین نظرات
  • ۱ بهمن ۹۶، ۲۰:۱۱ - سیّد محمّد جعاوله
    عالی
  • ۳۰ دی ۹۶، ۱۴:۲۶ - سیّد محمّد جعاوله
    احسنت

فشارهای جنسی را چگونه مهار کنیم؟

اشخاصى که در مقام سلوک مبتلا به علائق دنیوى و شهوات نفسانى بوده و از این لحاظ در تحت فشار و زحمت هستند، لازمست در مقام معالجه و براى آزادی نفس از چنگال طبیعت و شهوت، به این عبادت بزرگ (اضافه بر صوم واجب) که یگانه وسیله حصول صفاء و روحانیت و تجرد و توجه و خشوع و تضرع است متمسک گشته، و این منزل‏ پر خطر و وحشتناک را به نور این عمل روحانى طى کنند. اینست که در آیه شریفه نیز نتیجه این عبادت را حصول تقوى (لعلکم تتقون) و پرهیز از شهوات و هوى قرار داده است.

 

                                                  

روزه انسان را از شهوت‌رانی سیر می‌کند

روزه به طور مستقیم قواى حیوانى و طبیعى را که سرکش شده‏اند؛ در اثر فشار و محدود کردن معتدل کرده، و توجه انسان را از مشتهیات نفسانى (أکل، شرب، شهوات نفسانى، آزادى زبان) به سیر حقیقى و روحانى انسان سوق داده، و جاذبه روحانیت را در وجود آدمى زنده کرده، و دستور سلوک به سوى جهان نور و سعادت انسانى را عملا تعلیم مى‏دهد. آرى روزه یک ماه تمرینى است براى افراد متنبه و خدا پرست که: از آلودگى‏هاى تاریک دنیوى و از گرفتارى‏هاى نفسانى فراغت پیدا کرده، و به مراحل حقیقت و نور و ایمان توجه نموده، و به نقاط ضعف و أمراض روحى و ابتلائات و محدودیت خود رسیدگى کرده، و توفیق بهبودى و نگهدارى و تقوى نفس پیدا کنند.

 

چگونه اثر روزه را سریع تر ببینیم

"حضرت صادق (ع) از حضرت رسول اکرم (ص) نقل مى‏کند که فرمود:روزه گرفتن سپرى است از آفات و گرفتاریهاى دنیا و حجاب و مانعى است از عذاب آخرت. و چون روزه مى‏گیرى، پس نیت و مقصد تو از روزه. نگهدارى نفس خود باشد از شهوات نفسانى، و قطع کردن و بریدن قدمهاى شیطانى. و خود را مانند افرادى که مریض بوده و اشتهاء به آب و غذا ندارند، فرض کرده، و از شهوات امساک کامل داشته باش تا بهبودى پیدا کنى. و در هر لحظه و در هر ساعت منتظر و متوقع شفا یافتن از بیماریهاى معاصى باش. و قلب خود را تطهیر کن از هر گونه کدورت و غفلت و ظلمتى که از حقیقت اخلاص و قصد قرب به خدا مانع مى‏شود. به یکى از اهل تقوى گفتند که: تو ضعیف هستى و روزه گرفتن تو را ضعیف‏تر و لاغرتر مى‏کند! جواب داد که من آن را براى گرفتارى و شدت روزى که بسیار طولانى است ذخیره مى‏کنم، و صبر و تحمل کردن من به طاعت پروردگار متعال آسانتر است از صبر و تحمل عذاب و شدت روز آخرت."

 

 

روزه انسان را از کارهای بد باز می‌دارد

"رسول خدا فرمود که خداوند متعال فرموده است: روزه براى من است و من خود جزاى آن مى‏شوم و جزاى آن را مى‏دهم. و روزه از بین مى‏برد خواستهاى نفسانى و شهوات طبع را. روزه آئینه دل را صفا مى‏دهد، و اعضاء و جوارح را پاک مى‏سازد، و ظاهر و باطن را آباد مى‏کند، و انسان را در مقابل نعمت‏هاى پروردگار متعال سپاسگزار قرار مى‏دهد، و موجبات دستگیرى از نیازمندان و احسان بر فقراء را فراهم مى‏کند، و حالت خضوع و خشوع قلب و گریه و تضرع را ایجاد مى‏نماید، و یگانه وسیله توجه و پناه به سوى خداوند مهربان است، و موجب انقطاع و اعراض از مخلوقات بوده و اهتمام انسان را از غیر راه حق مصروف مى‏دارد، و سبب مى‏شود که بر حسنات و اعمال خیر انسان افزوده شده و به همان نسبت از کارهاى بد و ناشایست که مخالف صلاح و روحانیت و سعادت است کاسته شود. و در روزه گرفتن فوائد بیشمار است، و همین اندازه که اشاره شد براى اشخاص عاقل و خردمند که توفیق عمل به این عبادت مهم را پیدا کرده‏اند کفایت خواهد کرد."

 

 

مصباح الشریعة / ترجمه مصطفوى، متن، ص: 86

 

محمد رسول نصیری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">