آدم‌های باانصاف وقتی بدهی بر دوششان قرار می‌گیرد احساس نا‌آرامی به آنها دست می‌دهد. اره... خیلی ها هم بیخیال هستند. اول یک آب خنک روی پولتون می‌خوردند و بعد هم جواب تماس ها را با  ردتماس می‌‌دهند. اما افراد متعادل  بدهی‌ها را تازمانی که پرداخت نکردند از یاد نمی‌برند.

ثواب جدا کردن زکات از مال و مصرف صحیح آن‏

حسن بن على بن فضال از یکى از شیعیان بنام مهدى روایت کرده است که حضرت موسى بن جعفر علیه السلام فرمود: هر کس زکات مال خود را بطور کامل جدا کرده‏ و آن را به مصرف صحیح آن (دادن به نیازمندان واقعى) برساند، از او سؤال نخواهد شد که مال خود را از چه راهى به دست آورده است‏.

و نیز امیر مؤمنان على علیه السلام در وصیت خود فرموده است: الله الله فی الزکاة (یعنى:  تقواى الهى را در پرداخت زکات مراعات کنید) زیرا (پرداخت) زکات، آتش قهر الهى را خاموش مى‏کند.

                                                                                                       

توفیق حس بدهی

سکونى از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: هر گاه اراده خداوندى به خیر و رحمت بنده‏اش تعلق گیرد، فرشته‏اى از فرشتگان را که خزانه دار بهشتند، مأمور مى‏کند تا دست بر سینه او بکشد تا او در اداى زکات، با گذشت و سخى الطبع گردد.

 

دارایی خود را با زکات حفظ کنید

عمرو بن شمر از امام صادق علیه السلام روایت کرده است: دارائى خود را با پرداخت زکات حفظ کنید، و بیماران خود را با دادن صدقه مداوا نمائید، و هیچ مالى- چه در خشکى و چه در دریا- از بین نمى‏رود مگر آنکه بخاطر ندادن زکات آنهاست.

پاداش نیکیها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعمال، ص: 135