بسیاری از شیعیان دوست دارند نسبت به اهل بیت علیهم السلام معرفت پیدا کنند. همان‌گونه که علوم مختلف پیشرفت کرده‌است، وقت آن رسیده است که در زمینه‌ی معرفت خود نسبت به آنها نیز بکوشیم.

هرگاه انسان به فردی علاقه‌مند شد، تصمیم می‌گیرد او را بیش‌تر بشناسد. شناخت انسان ها با دانستن خصوصیات اخلاقی آنها حاصل می‌شود. آری ما می‌دانیم اهل بیت تمام خصوصیات اخلاقی پسندیده را در خود داشتند ولی حال می‌خواهیم  بدانیم اهل بیت دقیقا چه خصوصیاتی داشته‌اند.

 

 

 

 امام علی علیه السلام در کوشش و جدیت از همه شدیدتر بود

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله وسلم به حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: دخترم، آیا نمى‏دانى از جمله کرامت‏هاى خداوند بر تو آن است که تو را به ازدواج بهترین امتم و بهترین اهل بیتم در آورده است. او که در قبول اسلام از همه پیشتر، در حلم و بردبارى از همه بالاتر، در علم از همه بیشتر، روحش از همه بزرگوارتر، زبانش راستگوتر، قلبش شجاعتر، دستش بخشنده‏تر، نسبت به دنیا از همه زاهدتر، و در کوشش و جدیت از همه شدیدتر است.

حضرت زهرا علیها السلام از آنچه پدرش فرمود مسرور و خوشحال شد.

 

 

 

فضائل اختصاصى امیر المؤمنین علیه السلام‏

سپس پیامبر صلى الله علیه و آله به حضرت زهرا علیها السلام فرمود: على بن ابى طالب هشت دندان برنده و شکافنده‏ دارد و مناقبى دارد که هیچ یک از مردم ندارند:

ایمان او به خدا و رسولش قبل از هر کسى، که احدى از امتم در این باره بر او سبقت نگرفته است. علم او به کتاب خدا و سنتم که احدى از امت بجز همسرت همه علم مرا نمى‏داند، چرا که خداوند علمى را به من آموخته است که غیر از من و او آن را نمى‏داند، و به ملائکه و پیامبرانش هم نیاموخته و فقط به من آموخته، و مرا امر کرده که آن را به على بیاموزم و من این کار را انجام دادم. بنا بر این هیچ کس از امتم همه علم و فهم و حکمت مرا بطور کامل غیر او نمى‏داند. دیگر اینکه تو اى دخترم همسر او هستى، و دو پسرش حسن و حسین نوه‏هاى من هستند و آنها دو سبط امتم هستند. و امر به معروف و نهى از منکر او، و اینکه خداوند- جل ثنائه- به او حکمت و حل و فصل بین حق و باطل را آموخته است.[1]

 

[1] أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم، ص: 204