ذوالجناح

آخرین نظرات
  • ۱ بهمن ۹۶، ۲۰:۱۱ - سیّد محمّد جعاوله
    عالی
  • ۳۰ دی ۹۶، ۱۴:۲۶ - سیّد محمّد جعاوله
    احسنت


 

خودنمایی موجب قساوت قلب می‌شود

”امام صادق (ع) فرمود بهترین لباسها براى مؤمن از لحاظ زینت لباس تقوى است، و نیکوترین لباس از جهت خوشى و راحتى لباس ایمان است، خداوند متعال فرمود: و لباس تقوى بهتر است.

و اما لباس ظاهرى: پس آن نعمتى است که عورتهاى بنى آدم، به آن پوشیده مى‏شود و آن کرامتى است که خداوند اولاد آدم را به آن گرامى داشته‏است و به جز آنان، موجودات دیگر مشمول این کرامت نیستند، و آن براى مؤمنین وسیله ایست براى اداء فرایض و انجام تکالیف الهى.

و بهترین لباس تو، آن لباسى است که تو را از یاد خدا و از انجام وظائف لازم مانع نشود، و بلکه تو را به یاد و سپاسگزارى و اطاعت پروردگار متعال نزدیک کند، و باز تو را واندارد به خود بینى و خود نمایى و زینت دادن خود و افتخار کردن و خودستایى، زیرا اینها همه از آفات دین و سبب قساوت و تیره بودن قلب است."

                                                 

لباسی انتخاب کنیم که ما را به خدا نزدیک کند

بهترین پوشاک و ساتر و حافظ انسان، لباس تقوى و ایمان است، و از لباسهاى ظاهرى: آن لباسى است که انسان را ستر و حفظ کند، نه آنچه انسان پیوسته خود را به خاطر آن به رنج و به زحمت انداخته و بخواهد آن را حفظ کند. لباس اگر پر قیمت یا خیلى نازک یا خیلى سفید و چرک بردار شد، آسایش و راحتى را از انسان سلب کرده، و تمام فکر و خیال او صرف حفظ آن خواهد شد، و گذشته از اینها جنس و شکل لباس در روحیه انسان مؤثر است، و باید لباسى انتخاب کرد که افکار انسان را به سوى روحانیت و قرب به خدا سوق داده، و وسیله هدایت و اطاعت و بندگى گردد.

 

روح انسان هم به لباس نیاز دارد

و باید توجه داشت که همین طورى که تن آدمى محتاج به پوشاک است تا از سرما و گرما و ناملایمات محفوظ گشته، و أعضاء و جوارح او پوشیده شود، روح و نفس انسانى نیز نیازمند به پوشاکى است که نواقص و عیوب او را بپوشاند، و هم او را از گزند ناملایمات و تاریکیها و آفات روحانى محفوظ بدارد. و این پوشاک لباس تقوى است، یعنى روش و حالتى بخود بگیرد که جان خود را از آفات روحى نگهدارى کند، و این لباس به مراتب مهمتر و لازمتر از پوشاک بدن است. آرى اگر آدمى این پوشاک را نداشت، روح او در معرض هر گونه خطر و گمراهى و لغزش و عصیان قرار گرفته، و از مقام پاک و بلند روحانیت و سعادت و انسانیت حقیقى منحرف خواهد شد و در این مورد است که خداوند متعال مى‏فرماید- إن هم إلا کالأنعام بل هم أضل سبیلا.

 

آبروی کسی را نبریم

"امام صادق ع فرمودند: هر گاه لباس خود را به تن مى‏کنى؛ متذکر باش که خداوند متعال به رحمت خود معاصى و خطاهاى تو را پوشانیده است. و باطن خود را ستر کن چنان که ظاهر خود را به لباس مى‏پوشانى. و باطن تو از لحاظ پرده هیبت و خوف و ظاهرت از لحاظ پرده طاعت و عبادت، صدق و راست باشد. و فضل و احسان پروردگار متعال را در نظر بگیر که لباس و پوشاک را براى تو درست کرده است تا عورتهاى ظاهرى تو پوشیده شود، و ابواب توبه و استغفار را براى تو باز کرده است تا عورتهاى باطنى خود را که از معاصى و اخلاق زشت حاصل مى‏شود بپوشانى. عیب کسى را آشکار و او را مفتضح مکن، و بدان که پروردگار متعال عیوب بزرگتر و زیادترى را بر تو پوشانیده است. و پیوسته به عیوب و نواقص نفس خود مشغول باش، و از امورى که به حال تو فائده و سود نمى‏دهد چشم بپوشان!"

 

باطن خود را هم مانند ظاهرخود  زیبا کنیم

کسی که مى‏خواهد لباس زیبا بپوشد ، چقدر سزاوار و مناسب است که به زینت باطن و رفع عیوب نفسانى و تزکیه اخلاق سوء قلبى‏خود نیز بپردازد، و باطن خود را نیز با لباس توبه و انابه و توجه به پروردگار متعال زینت بدهد. و جاى بسى شرم و انفعال است که انسان ظاهر خود را با لباسهاى فاخر و زیبا بیاراید، و در باطن او نیات سوء و اخلاق فاسد و خویهاى زشت و شهوات حیوانى نهفته باشد.

 

عمر خود را سرمایه‌ی درآمد تاجران لباس غرب قرار ندهیم

”‏امام صادق ع می‌فرماید: و پرهیز کن از آنکه ساعات عمر تو در باره اعمال و حرکات و امور دیگران سپرى شده، و آنان به سرمایه تو تجارت کنند، و تو خود را هلاک کنى. و متوجه باش که؛ فراموش کردن و غفلت از معصیت و گناه، از بزرگترین عذابها و عقوبتهاى خداوند است در دنیا، و از مؤثرترین اسباب گرفتارى و سختى است در روز قیامت. و تا بنده مؤمن اشتغال به طاعت خدا و معرفت عیوب نفسانى خود داشته، و آنچه را که به دین او صدمه و ضرر دارد ترک مى‏کند؛ پس او از آفات دور و محفوظ بوده، و در دریاى رحمت پروردگار غوطه‏ور خواهد شد. و چنین شخصى از جواهر حکمت و از لطائف معارف و حقایق استفاده خواهد کرد. و اگر کسى در انجام وظائف خود غفلت ورزیده و معاصى خود را فراموش کرده، و تمام اعتماد و توجه و اتکاء او به قدرت و قوت و نیروى خود شد، به طور مسلم چنین آدمى رستگار نخواهد بود."

لباس+مد+ مدل+تجارت+خرید

مصباح الشریعة / ترجمه مصطفوى، متن، ص: 35

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">