امروزه بسیاری از افراد  به لباس‌هایی که می‌پوشند اهمیت می‌دهند. بعضی وقت ها لباس‌های دیگران هم برای ما مورد اهمیت واقع می‌شوند. شاید بسیاری از افراد دوست دارند لباس‌های خاص بپوشند، لباس هایی که در چشم دیگران خوب جلوه کند.

 

لباس و مد از دیدگاه عقل

عقل می‌گوید لباس‌های زیبا پوشیدن  کار بسیار پسندیده ای هست. بالاخره جالب نیست ما هر لباسی را بپوشیم و در جامعه حضور پیدا کنیم. دین اسلام هم به آراستگی اهمیت داده است. امام صادق ع می‌فرمایند: "أمّا اللباس الظاهرِ فنِعمة من اللهِ تعالی" یعنی  : لباس ظاهر که همان پوشش باشد نعمتی از جانب خداوند متعال است. بنابراین لباس در دین اسلام به عنوان یک نعمت شناخته شده است.

 

 

مدگرایی

اینکه لباس هایی در شان خود بپوشیم مانند افراد معمول جامعه شکی نیست که کار پسندیده‌ای هست، منتها بعضی از افراد در جامعه هستن که چنان به لباس اهمیت می‌دهند که انگار  هیچ کار دیگری ندارد. در پوشسدن لباس های مارک‌دار و با قیمت‌های آنچنانی با یکدیدگر مسابقه می‌گذارند.

آیا گران خریدن، چیزی هست که بخواهیم به‌وسیله‌ی آن فخر بفروشیم؟

از امام صادق ع نقل شده است: خیرُ لباسِکَ ما لا یَشغُلکَ عنِ اللهِ عزَّ و جلّ بل یقربک من ذکرِهِ و شکرهِ و طاعتِه و لا یحملک على العجبِ و الریاءِ و التزیینِ و التفاخرِ و الخیلاء فإنها من آفات الدینِ و مورثة القسوة فی القلبِ‏[1][1].

یعنی بهترین لباس تو، لباسی است که مشغول نکند تورا از خدای؛ بلکه تورا به سمت یاد خدا و شکرش و اطاعتش نزدیک کند؛ و تو را به سمت خود بینی و خودنمایی و زیبا جلوه دادن خود و فخر فروشی نکشاند. همانا  این کارها از افت های دین هست و موجب قساوت قلب می‌گردد.

چه بسیار زیبا امام صادق ع مضرات مرگرایی را بیان نموده اند، و چه قدر دقیق از شخصیت چنین افرادی  پرده‌برداشته اند.

 


 [1][1]                         مصباح الشریعة، ص: 31