شاید برای شما هم جالب باشد که چگونه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم و اهل بیت علیهم‌السلام  در کنار وظیفه‌ی الهی که برعهده داشته‌اند گاهی از مسایل بهداشتی سخن می‌گفتند.

همه میدانیم که مسواک زدن در دین اسلام پسندیده هست ولی آیا میدانید در روایات نقل شده‌است که مسواک زدن آنقدر فایده دارد که عقل نمی‌داند تمام آنها را بشمارد. از امام صادق علیه‌السلام نقل شده‌است که پیامبر ص می‌فرمایند: "و فیها منافع للظاهر و الباطن ما لا یحصى لمن عقل" یعنی: در مسواک زدن، منفعت‌هایی برای ظاهر و منفعت‌هایی برای باطن هست که برای کسی که بیاندیشد بیشمار هست.

مسواک، جوهر دندان را پاک می‌کند

بعضی از مطالبی که اهل بیت می‌فرمایند علم امروز به‌آنها رسیده است وبعضی مطالب هم هست که هنوز دانشمندان به‌آن پی نبرده‌اند.

دندانها یک جوهر صاف و تمییزی دارند که در اثر جویدن این جوهر آلوده می‌شود و موجب بوی نامطبوع دهان می‌شوند. مسواک زدن، این آلودگی را در دهان پاک می‌کند و در نتیجه بوی نامطبوع دهان هم از‌بین می‌رود.  از حضرت نقل شده‌است: "و هى جوهرة صافیة تتلوث بصحبة تمضیغ الطعام و تتغیر بها رائحة الفم، و یتولد منها- الفساد فی الدماغ، فاذا استاک المؤمن الفطن بالنبات اللطیف، و مسحها على الجوهرة الصافیة زال عنها الفساد و التغیر و عادت الى اصله " یعنی : دندانها جوهر صاف و تمیزى دارند که در اثر جویدن طعام آلوده شده، و طعم و بوى دهان را تغییر داده، و فسادى در دماغ ایجاد مى‏کند، و چون انسان با آن چوب لطیف دندانهاى صاف خود را مسواک کرد، آن تغیر و فسادى که عارض شده بود، بر طرف شده، و دندانها و دهان انسان سالم مى‏شود.

منظور چه نوع مسواکی هست؟‏

منظور حضرت از مسواک ، یک چوب خاص شیرین مزه می‌باشد. ولی آیا میتوان برای مسواک‌هایی که در این زمان مرسوم هست چنین خاصیتی قایل شد یا خیر؟

از اینجا به بعد یک دریچه و موضوع علمی برای دانشمندان می‌تواند باشد تا دریابند کدام نوع مسواک بهتر هست. ولی هیچ شکی نیست که قطعا آن چوب مخصوص ، تمام این فواید را دارا  می‌باشد.