وقتی دیوار‌های مسجد باهات حرف می‌زنند

 

امیدوارم تا حالا پیاده مسجد رفته باشید. اگر ماه رمضان نبود شاید برایمان هیچ جذابیتی نداشت. یک بار تجربه کنید ببینید چه حسی بهتون دست میده.  اگر برای بار اول هست که روی فرش مسجد می‌نشنید یا خیلی وقت هست که به مسجد نرفتید، بیشترین لذت را از نشستن روی فرش مسجد خواهید داشت. یه لحظه سکوت کنید... به دیوار‌ها و پنجره‌های مسجد نگاه کنید! حالا بگید چه حسی دارید...

               

ثواب پیاده رفتن به مسجد

محمد بن مروان از امام صادق علیه السلام روایت کرده است: هر کس با پاى پیاده به طرف مسجد روانه گردد، پاى خود را بر روى هیچ تر و خشکى نمى‏گذارد مگر آنکه آن زمین تا زمین هفتم بجاى او خدا را تسبیح کند.

                            

ثواب رفتن به مساجد

کلیب صیداوى از امام صادق علیه السلام روایت کرده که در تورات آمده است:

مساجد، خانه‏هاى من در روى زمین‏اند، پس خوشا بر احوال آن بنده‏اى که در خانه خود وضو بسازد و تطهیر کند سپس مرا در خانه‏ام (مسجد) زیارت کند، بهوش باشید که احترام میهمان بر صاحب خانه لازم است.

ثواب مداومت در رفتن به مسجد

  اصبغ بن نباته از امیر المؤمنین علیه السلام روایت کرده است: کسى که پى در پى (و در مواقع نمازهاى واجب) به مسجد مى‏رود، یکى از این هشت موهبت نصیب او خواهد شد: 1. برادر مؤمنى که در راه خدا به او فایده رساند؛ 2. دانش مفیدى که او را به حق رهنمون گردد؛ 3. آیت آشکارى که او را به کار آید؛ 4. رحمتى که از حضرت حق انتظار داشته، مى‏رسد؛ 5. سخن حکمت آمیزى که او را از کارهاى نکوهیده باز دارد؛ 6. سخن هدایت اثرى که او را به کارهاى خیر راهنمائى کند؛ 7. ترک گناه از بیم الهى؛ 8. ترک گناه بخاطر شرم.

پاداش نیکیها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعمال، ص: 93