ذوالجناح

آخرین نظرات
  • ۱ بهمن ۹۶، ۲۰:۱۱ - سیّد محمّد جعاوله
    عالی
  • ۳۰ دی ۹۶، ۱۴:۲۶ - سیّد محمّد جعاوله
    احسنت


"حضرت صادق (ع) فرمود: رعایت و حفظ کن آداب و شرائط دعاء را، و متوجه باش که، که را مى‏خوانى و چگونه مى‏خوانى و براى چه مى‏خوانى. و عظمت و کبریاء و جلال پروردگار متعال را همیشه در نظر گرفته، و با قلب و چشم دل خود معاینه کن: عالم بودن او را به آنچه در ضمیر تو است، و اطلاع و آگاه بودن او را به باطن و به آنچه از حق و باطل در وجود تو هست.”

 

استجابت بعضی دعاها به ضرر ما است

"و لازمست طرق نجات و هلاکت و راههاى سعادت و گرفتارى خود را فهمیده، و در مقام دعاء کردن چیزى را نخواهى که هلاکت و گرفتارى تو در آن باشد؛ و تو از روى جهالت خیر و صلاح خود اندیشى. خداوند متعال مى‏فرماید: و درخواست مى‏کند انسان شر و ضرر را مانند درخواست کردن او خیر و صلاح را، و انسان همیشه عجله‏کننده است و خوب متفکر باش که چه سؤال مى‏کنى، و چه اندازه سؤال مى‏کنى، و براى چه سؤال مى‏کنى!"

                                                      

چگونه دعا کنیم تا مستجاب شود؟

" و حقیقت دعاء اینست که: تمام اعضاء و جوارح با تو موافق و هم آواز شده و همه در مقابل حق تعالى طلب حاجت و درخواست مطلب کنند، و قلب در مشاهده و حضور پروردگار متعال فانى گشته، و تمام اختیار در مقابل عظمت و حکومت او سلب شده، و همه امور خود را در ظاهر و باطن به خداوند متعال تسلیم و واگذار کند. اینها شرائط دعاء بود، و اگر این شرائط را رعایت نکردى منتظر اجابت و قبولى دعاء خود مباش، زیرا خداوند متعال از ظاهر و ضمیر تو آگاه است، و ممکن است تو مطلبى را بخواهى که بر خلاف درخواست و طلب باطنى تو باشد. یکى از اصحاب به دیگرى گفت: شماها در اثر دعاء منتظر باران هستید، و من منتظر باریدن سنگ هستم."

 

اسم اعظم خدا چیست؟

" و از حضرت رسول اکرم (ص) پرسیدند که: اسم اعظم پروردگار متعال کدامست؟ فرمود: هر اسمى از نامهاى خداوند متعال اعظم و بزرگ است. پس لازمست که قلب خود را از غیر پروردگار متعال فارغ و تخلیه کرده، و سپس به هر یک از اسماء شریف او که مى‏خواهى او را بخوان. پس او را اسم مخصوص که اعظم و بزرگتر از اسماء دیگر باشد، نیست، بلکه او خداى یگانه و قهار است که دعاء بندگان خود را اجابت مى‏فرماید."

 

دعای دل شکسته‌ها مستجاب می‌شود

" و فرمود رسول اکرم ص که: خداوند متعال قبول نمى‏کند دعاء را از قلبى که مشغول لهو و لعب باشد. و حضرت صادق (ع) فرمود: چون یکى از شماها بخواهد که آنچه دعاء مى‏کند مستجاب گردد؛ لازمست از تمام مردم مأیوس و منقطع شده، و او را امید و نظرى غیر از پروردگار متعال نباشد، و هر گاه خداوند متعال از قلب بنده خود آگاه شده و او را در چنین حالى ببیند؛ آنچه سؤال و دعاء کند به هدف اجابت رسیده و حاجت او را خواهد برآورد.”

 

گاهی دعا، فایده‌ای ندارد

و جمعى از مردم نیز در اثر اعمال سوء و قدمهاى خلاف و اصرار بر معصیت و ظلم و تجاوز: ابتلاء و گرفتارى پیدا کرده، و سپس که به خود آمده و تلخ کام و ناراحت مى‏شوند، شروع به دعاء و رفع بلا، مى‏کنند، و در اغلب موارد این گونه دعاها که پس از اتمام حجت است به هدف اجابت نرسیده، و رفع گرفتارى نخواهد کرد. و این گونه ابتلائات یا براى فرا رسیدن موقع عذاب و غضب الهى است، و یا براى تخفیف مسئولیت و عذاب آخرت است، و به هر صورت: این گونه گرفتاریها مشکل است که با دعاء و درخواست رفع بشود.

 

مصباح الشریعة / ترجمه مصطفوى، متن، ص: 81

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">