مصیبتی که بر امام حسین ع وارد شد برای مسلمانان و اهل آسمان غیرقابل تحمل است. امام‌حسین‌ع‌ در این دنیا شهید شدند، و اکنون ما دراین دنیا زندگی می‌کنیم. باورم نمی‌شود که در یکی از روزهای سال عاشورا اتفاق افتاده باشد.

 

 

گریه حضرت زهرا علیها السلام هنگام وفات پیامبر صلى الله علیه و آله‏

سلیم مى‏گوید: از سلمان فارسى شنیدم که مى‏گفت: در مرضى که پیامبر صلى الله علیه و آله از دنیا رفت نزد آن حضرت نشسته بودم. حضرت زهرا علیها السلام وارد شد و چون حال ضعف پیامبر صلى الله علیه و آله را دید بغض گلویش را گرفت بطورى که اشک بر گونه‏هایش جارى شد.

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: دخترم، چرا گریه مى‏کنى؟ عرض کرد: یا رسول الله، بعد از تو بر خودم و بر فرزندانم از بى‏اعتنائى مردم و تضییع حقمان مى‏ترسم.[1]

 

 

گریه‌ی کوفیان

بعد از اینکه  حضرت مسلم علیه السلام به سوى کوفه رهسپار شد، وارد کوفه گردید و نامه امام حسین علیه السلام را براى آنها خواند، آنها بسیار خرسند شدند که امام حسین علیه السلام به کوفه خواهد آمد.

آنگاه حضرت مسلم علیه السلام را وارد خانه مختار[2] کردند، شیعیان در خانه مختار رفت و آمد کرده و با حضرت مسلم علیه السلام ملاقات مى‏نمودند. حضرت مسلم علیه السلام نامه امام حسین علیه السلام را در حضور اجتماع شیعیان در خانه مختار، قرائت کرد، مردم هنگام شنیدن نامه امام علیه السلام گریه مى‏کردند، تا اینکه هیجده هزار نفر از شیعیان با حضرت مسلم علیه السلام بیعت کردند.

 

 

 

چه‌کسانی برای امام حسین ع گریستند؟

برای امام حسین ع هم حضرت زهرا س گریستند و هم مردم کوفه هنگام شنیدن نامه حضرت گریه کردند. اتفاقا اهل کوفه بسیار عاطفی تر ازما بودند که هنگام شنیدن  تنها نامه امامشان گریه کردند، در حالی که ما هنگام  شنیدن روضه‌های حضرت اشک می‌ریزیم.

 

[1] أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم، ص: 204